Van ülkemizin Doğu Bölgesinde yer alan birçok eski yapıyı ve tarihi olayı içinde barındıran güzel bir bölgemizdir. Van’da daha çok eski yöre insanları olup inanışları da büyük illerimize göre farklılıklar göstermektedir. Bu Bölgemizde yatır, cin, peri gibi olgulara inanç diğer bölgelere oranla daha fazladır. Bu inançların fazla olması da bu tür doğaüstü olayların insanların başına gelme ihtimali de artmaktadır. Bir şeyin ne kadar çok düşünürseniz ve ne kadar çok adını anarsanız başınıza gelme ihtimali de daha fazladır.

Medyumlar bilgileri sayesinde birçok olayı dine uygun şekilde çözmeye çalışır ve insanlara yardımcı olur. Van Bölgemizin inançları doğrultusunda özellikle etrafta bulunan bir yatır ya da diğer dünya varlıkları ile kişiler arasında bir takım iletişimler olabiliyor ve bu da kişiler de rahatsızlık yaratabilmektedir. Van ilinde oturan bir yakınımızın evinin etrafında yatır bulunmaktaydı ve her gece değişik sesler ve görüntüler gördüğünü söylüyordu, aynı şekilde bu durumları eşi de yaşamaktaydı. Ben de tavsiye olarak bir medyumdan yardım almasını söyledim ve Van’daki medyumlar hakkında birkaç araştırma yapıp işini iyi yapan ve referanslarını iyi olan medyumların listesini çıkardım.

Özellikle yatır ile ilgili konuları rahatlık ile çözebilen bir medyum buldum, ismi Mehmet Yaygın Hoca idi. Daha önceleri bu tip sorunlar ile karşılaşmış birçok ailenin sorunlarına çözüm bularak onlara yardımcı olabilmiş bir Medyum idi. Yakınımız eşi ve kendisi ile Mehmet Yaygın Hoca’nın yanına giderek dertlerini anlatmışlardı, Hoca bu durumu dikkatlice dinledi ve daha önce bu durum ile karşılaştığını da dile getirmişti. Çözüm olarak da öncelikle sürekli dua etmeleri gerektiğini söyledi ayrıca okunmuş su vererek günün belirli saatlerinde suyu evin her bölgesine damla şeklinde dökmelerini tavsiye etmişti. Yakınımız ve eşi Mehmet Yaygın Hoca’nın söylediklerini iki hafta boyunca her gün denediler, dualar okudular ve bir süre sonra şikâyetçi oldukları sesler ve görüntüler yok olmaya başlamıştı. Yakınlarımız Mehmet Yaygın Medyum Hoca’nın bilgileri ve tavsiyeleri sayesinde normal yaşantılarına dönmeyi başarmışlardı ve Hoca’ya da konu hakkında teşekkürlerini ilettiler.